7:00-12:00   12:30-16:00

+420 777 018 487, +420 777 718 487

Komplexní péče o váš spokojený a zdravý úsměv
Příjemné klimatizované prostory
Pohodlná platba platebními kartami

Ortodoncie


Ortodoncie je obor zabývající se léčbou nepravidelností chrupu. Nepravidelnost chrupu může spočívat v chybném postavení jednotlivých zubů, zubních skupin, zubních oblouků nebo celých čelistí. Tyto nepravidelnosti mohou vést k estetickým i funkčním vadám. 

Vady je potřeba v první řadě diagnostikovat a následně léčit, nebo jim v ideálním případě, pokud to jde, předcházet. Praktický zubní lékař odesílá pacienta ke specialistovi. Ten dle diagnostikované vady určí plán léčby a následně vadu léčí. U závažných případů je někdy zapotřebí spolupráce ortodontisty s parodontologem, chirurgem, implantologem nebo praktickým zubním lékařem.

01 Léčba

Ortodontická léčba je velice individuální. Různé vady vyžadují různé typy rovnátek, rozdílnou dobu léčby, k zahájení léčby dochází v různém věku pacientů. Druh použitého rovnátka pak záleží na věku pacienta, závažnosti defektu, preferencích pacienta atd. Často pacient přichází s vadou, jejíž řešení musíme odložit - po dokončení růstu čelistí, po výměně dočasných zubů za stálé, po doprořezání chybějících zubů, atd. 

Ortodontická terapie se skládá ze dvou částí – aktivní fáze, kdy dochází k posunu zubů, zubních oblouků a čelistí. V této fázi pacient dochází na kontroly s vyšší frekvencí a postupně dochází k úpravě nevyhovujících poměrů. Druhou částí léčby je retenční fáze. V této etapě již k posunu zubů, zubních oblouků ani čelistí nedochází. Výsledek aktivní fáze je stabilizován pomocí retenčních aparátů - snímacích a fixních. Postupně se remodelují okolní měkké i tvrdé tkáně a zuby si na svoji novou polohu zvykají. Délka retenční fáze je v závislosti na způsobu léčby a závažnosti vady od několika týdnů až po řadu let.

02 Snímací rovnátka

Jedná se o aparáty, které je možné z úst kdykoli během dne vyjmout (např. na dobu strávenou ve škole, během sportu, jídla, při čištění zubů,…). Tento druh rovnátek je vhodný pouze u některého typu vad. Používají se převážně u dětských a rostoucích pacientů k ovlivnění vývoje zubních oblouků. Méně závažné vady těmito rovnátky vyléčíme úplně, složitější situace předléčíme a později doléčíme fixními rovnátky. U dospělých pacientů je používáme spíše pro stabilizaci výsledků po léčbě fixním ortodontickým aparátem v takzvané retenční fázi.

03 Fixní rovnátka

Fixní rovnátka jsou se zuby pevně spojeny po celou dobu léčby. Na zuby působí kontinuální silou po dlouhou dobu, což umožňuje rozsáhlejší a efektivnější posuny zubů ve srovnání se snímacími aparáty. Fixními aparáty léčíme většinu vad v populaci. Délka léčby se u většiny pacientů pohybuje do 2 let. Zámečky aparátu mohou být umístěny z vestibulární (vnější) strany zubu nebo ze strany orální (vnitřní) - takzvané lingvální aparáty.  Jsou buď kovové, keramické nebo safírové. Rozdíl není v kvalitě léčby, ale v estetice. Keramické a safírové (bílé) zámečky jsou na zubech méně nápadné - působí tak estetičtěji.

04 Neviditelná - lingvální rovnátka

U této metody léčby jsou zámečky lepeny z vnitřní strany zubů (ze strany jazyka). Při běžném společenském styku  pacienta esteticky neomezují (nejsou vidět). Touto metodou nelze léčit všechny vady chrupu, je vyhovující pouze pro určitou skupinu pacientů.

05 Invisalign / SPARK

Jedná se o léčbu průhlednými snímacími fóliemi, které jsou esteticky velmi nenápadné, každou pacient nosí 1-2 týdny. Během léčby si je kdykoliv může vyjmout z úst, najíst se, vyčistit si zuby a pak je zase nasadit. Kontroly u lékaře mohou být až jednou za tři měsíce - což pro vás znamená časovou úsporu. Tato ortodontická léčba není určena ke korekci všech vad postavení zubů.

06 Péče o zuby s rovnátky

Správné čištění zubů je základní podmínkou dentálního zdraví, tato skutečnost platí ještě důrazněji u pacientů s fixními aparáty. Zub jako takový má za fyziologických podmínek určitou samoočišťovací schopnost o kterou s nasazením fixního aparátu přichází a veškerá hygiena je na samotném pacientovi. Kolem zámečků na zubech se při špatné hygieně hromadí zbytky jídla a plaku a množí se v něm bakterie, které začnou zubní tkáň narušovat. Výsledkem takového působení je odlepování ortodontických zámečku. Dráždění dásní, které reagují zánětem, otokem a krvácením. Demineralizace tvrdých zubních tkání v okolí aparátu, která vyústí v bílé nevzhledné skvrny na zubech - ty mohou po čase kavitovat a na zubu se vytváří kaz.

07 Péče o fixní aparáty

V ideálním případě čistíme zuby po každém jídle aby na zubech nezůstávaly zbytky potravy. Pro správnou hygienu používáme speciální ortodontický kartáček s upravenou hlavičkou, který umožní pohodlné a efektivní čištění chrupu s fixním ortodontickým aparátem. Na dočišťování požíváme jednosvazkový kartáček, kterým se dostaneme i na špatně přístupná místa. Pro čištění mezizubních prostor a prostor pod ortodontickým drátkem požíváme mezizubní kartáčky, jejich velikost se spolu s velikostí mezizubních prostor během léčby může měnit. Důležitá je správná technika čištění, výběr zubní pasty nebo použití ústních vod je doplňkovou péčí.

08 Péče o snímatelné aparáty

Snímatelné aparáty čistíme pod tekoucí vodou jemným kartáčkem bez pasty (ta na něm udělá nevzhledný povlak) vždy před nasazením aparátu a po jeho sundání, ještě před uložením do krabičky. Aparát se dává do úst vždy až po vyčištění zubů, předcházíme tak jeho kontaminaci pachem potravy. Jednou za týden se pro dočištění a desinfekci dávají rovnátka do skleničky s vodou a Corega tabletou.

09 Jídelní návyky s rovnátky

Při léčbě fixními aparáty je potřeba dodržovat určitá omezení týkající se jídla. Je vhodné vyvarovat se tvrdých potravin, jako jsou tousty, topinky, zapékané cereálie, oříšky, celozrnné pečivo a jiné, které by mohly zámečky odlomit. Ostatní potraviny je potřeba jíst uvážlivě a jakoukoli pevnější potravu nakrájet a rozkousat na zadních zubech (jablko, sendvič,…). Odlamováním zámečků se léčba zbytečně prodlužuje a prodražuje. Pokud se zámeček uvolní je potřeba se neprodleně objednat.

ARSY line s.r.o. 2017

Upozornění

Zavřít